Blog

Řasa Arame

19.9.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Mořské řasy

Řasa Arame (Eisenia bicyclis, arborea) patří mezi hnědé řasy, které jsou zvlášť bohaté na jód a vápník. Volně přeložený název arame je odvozený podle struktury rostliny „hrubá tkanina“.

přečíst celý článek

ŘASA DULSE

12.9.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Mořské řasy

Mořské řasy jsou pro lidský organismus jedním z nejčistších a nejsnáze využitelných zdrojů bílkovin, sacharidů, vitamínů a minerálních látek.

 

K nejznámějším patří řasa dulse (Palmaria palmata), která roste kolem spodní hranice přílivu severního Atlantiku. Rostlinky jsou malé, asi 15 – 30 cm dlouhé, vějířovité listy, většinou zbarvené do červena až do fialova. Řasa dulse je sbíraná ručně v čistém prostředí šetrně k životnímu prostředí. Teplota při sušení těchto řas nepřesáhne 20°C, a proto si zachovává téměř všechny nutriční hodnoty.

přečíst celý článek

AGAR

5.9.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Mořské řasy

Agar (též agar-agar) je přírodní polysacharid (lineární polymer galaktózy), podobný celulóze, s vysokou gelující schopností. Vyrábí se z červených mořských řas rodů Floridae a Gelidium. Používá se jako živné médium pro kultivaci mikroorganismů a rostlin. Taje při 96 °C a tuhne při 40 °C. Agar se používá také jako léčivý obvaz u domorodných kmenů. V Japonsku je známý pod jménem Tengusa.

Agar roste v hloubce až 80 m ve tvaru překrásných barevných kapraďových vějířů, nebo opeřených stébel. V dnešní době se agar těží kromě Asie, také ve Španělsku, Maroku, Koreji a v USA.

přečíst celý článek

Mateřské mléko

29.8.2017 - Vaření pro dítě do 3 let, Seriál: Jídelníček miminka

Dnes se podíváme na první jídlo, nápoj i dezert miminka – mateřské mléko. To je právem označováno za tekuté zlato. V některých kulturách je běžné chránit a vyživovat dítě mateřským mlékem první dva roky života. Mateřské mléko obsahuje vše, co potřebuje miminko k životu, aby prospívalo a bylo zdravé. Příroda to zařídila skvěle, podívejme se na to spolu. 

přečíst celý článek

Nejčastější mýty o jídle a kojení

22.8.2017 - Vaření pro dítě do 3 let, Seriál: Období kojení

Nevěřili byste, jaké rady ohledně kojení slýchávají kojící maminky od kamarádek, tetiček ale bohužel někdy i od doktorů. Vybrali jsme ty nejčastější a zaručeně nepravdivé mýty o jídle a kojení, které se šíří generacemi (a internetem). Možná si také vzpomenete, jak Vám radila maminka nebo babička. Dnes už se ví o pozitivních vlivech kojení na dítě a maminku mnohem víc než tomu bylo generaci nebo dvě zpátky. A proto rádi podpoříme „kojící osvětu“ a všechny odhodlané kojící maminky i my. 

přečíst celý článek
Pitný režim kojící maminky

Pitný režim kojící maminky

15.8.2017 - Vaření pro dítě do 3 let, Seriál: Období kojení

U pitného režimu během kojení platí základní pravidla jako u běžného zdravého životního stylu. Hodně čisté vody místo slazených nápojů plných konzervantů a cukrů. Žádné omezování, jen zdraví prospěšné změny prospěšné pro maminku i děťátko. A pokud se zapojí i tatínek a další členové rodiny, máme vyhráno!

přečíst celý článek

Jak zvýšit tvorbu a zrychlit tok mateřského mléka?

8.8.2017 - Vaření pro dítě do 3 let, Seriál: Období kojení

Otázka tvorby mateřského mléka je otázkou poptávky a nabídky – čím častěji dopřejeme sobě a miminku láskyplný kontakt a svoje prsy k nakojení, tím více mléka se nám pro něj vytvoří. Pokud ale máme oprávněné pochybnosti, zda se našemu miminku dostává dostatek mléka, poradíme Vám pár druhů dostupných bylinek, které některým maminkám pomáhají tvorbu mléka zvýšit.

přečíst celý článek
Jídelníček kojící maminky – na jaké potraviny si dát pozor

Jídelníček kojící maminky – na jaké potraviny si dát pozor

1.8.2017 - Vaření pro dítě do 3 let, Seriál: Období kojení

Mateřské mléko je pro každé miminko ta nejlepší cesta k zdravému startu do života. Všechny maminky si zaslouží maximální podporu, aby nelehké začátky překonaly a těšily se z jedné z největších radostí mateřství. Často se ale potkáváme s nejrůznějšími omezeními, co kojící maminky nesmí jíst, na co si musí dávat pozor, co škodí… další a další stres pro začínající maminku. Jsou ta strašidelná potravinová omezení skutečně tak velká, abychom se proto vzdaly kojení?

přečíst celý článek
Jídelníček kojící maminky - potraviny vhodné při kojení

Jídelníček kojící maminky - potraviny vhodné při kojení

25.7.2017 - Vaření pro dítě do 3 let, Seriál: Období kojení

Vítáme Vás v nové a nádherné životní etapě! Jste maminkou, jste rodina! Tyto vzácné momenty se nebudou opakovat, a proto Vám ve Vaření hravě přejeme, ať si je užijete co nejradostněji. K radostnému životu patří také dobré jídlo, a proto pokračujeme i v našem seriálu.  Budeme se věnovat kojení a zázračnému mateřskému mléku, které je prvním jídlem, nápojem i dezertem miminka, ale cesta k němu vede přes odhodlanou maminku. Začneme teda právě tady!

přečíst celý článek
Kokosový cukr

Kokosový cukr

18.7.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ostatní

Kokosový cukr je sladidlo, při jehož výrobě nedochází k rafinerii, proto se jedná o přírodní produkt, který si zachovává více živin a minerálů. Surovina se získává ručním sběrem nektaru květů z kokosových palem.

přečíst celý článek