Blog

Mišpule

16.11.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ovoce

Mišpule je neprávem opomíjený druh ovocných stromů, které jsou na našich zahradách a v ovocných sadech čím dál méně k vidění. Plody mišpule jsou ale obecně považovány za cenné ovoce pro obsah vlákniny, jenž působí proti rakovině tlustého střeva a může snížit i riziko vzniku žlučových kamenů, zvyšuje mikrobiální činnost ve prospěch bifidogenních bakterií.

přečíst celý článek

Mochyně

9.11.2017 - Jak si poradit s masem

Mochyně židovská je vytrvalá okrasná rostlina pocházející z oblasti sahající od jihovýchodní Asie až po Japonsko. Ovšem v našich krajích se zřejmě vyskytovala již ve starověku, její pěstování pro léčivé účinky je doloženo od 16. století jako diuretetikum a proti dně. Plody, které jsou skryty uvnitř „lampiónků“, nejsou ani zdaleka tak chutné jako plody mochyně peruánské, ale jsou v podstatě jedlé. Ovšem mírně toxická hořčina physalin může při větší konzumaci vyvolat nevolnosti a zvracení. Vzhledem ke kyselosti plodů ale předávkování většinou nehrozí ani u dětí.

přečíst celý článek

Kdoule

2.11.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ovoce

Kdouloň je jeden z nejstarších ovocných stromů. Je znám více než 4000 let a s největší pravděpodobností pochází ze starověké Persie. Název kdoule vzniklo podle starověkého řeckého města Kydon, odkud se toto ovoce dováželo. Kdoule byla symbolem zdraví, lásky a plodnosti. Využívala se v kosmetice a léčitelství - zejména pro ošetření proleženin a proti průjmům a krvácení. Z kdoulí se dělávalo i víno a mošt.

přečíst celý článek

Liči čínské

26.10.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ovoce

Již ve staré čínské medicíně sloužilo liči k léčení kašle, žaludečních vředů, nádorů a zvětšených žláz. Peckám jsou připisovány analgetické účinky (účinkuje proti bolesti). Čaj ze slupek se užívá v Indií proti průjmům i proti neuralgickým bolestem. S výluhy z kůry, kořenů a květů probíhají v současné době ve Spojených státech laboratorní pokusy, jejich výsledky by mohly být využity při léčení některých nádorů.

přečíst celý článek

Mučenka jedlá – maracuja

19.10.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ovoce

Marakuja pro svůj vysoký obsah železa a vitamínu C léčí chudokrevnost a je vhodná pro anemiky. Pomáhá při úzkostných stavech a nervozitě a příznivě ovlivňuje nervovou soustavu. Díky vláknině se marakuja doporučuje konzumovat lidem trpícím zácpou. Zabezpečuje zdravý zrak a silnou imunitu.

přečíst celý článek

Karambola

12.10.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ovoce

Karambola obecná (Averrhoa carambola) je tropický stálezelený strom původem z jihovýchodní Asie, který se pěstuje pro šťavnaté, kyselé ovoce nazývané karambolky. Ve světě se v současné době pěstuje sedmnáct druhů karamboly, některé mají plody sladší, jiné kyselejší.

přečíst celý článek

Granátové jablko

5.10.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ovoce

Granátové jablko je právem nazýváno králem ovoce. V širokém spektru blahodárně působí na lidský organismus. Více než jiné ovoce či zelenina brání usazování škodlivých volných radikálů, tudíž je jedním z nejefektivnějších antioxidantů.  Poradí si s kyselím prostředím žaludku, a pomáhá tak lepšímu trávení. Celkově přispívá k regulaci krevního tlaku. Podporuje imunitní systém a mnohé výzkumy dokládají pozitivní účinky v otázce prevence rakoviny.

přečíst celý článek

Papája

26.9.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Ovoce

Plod papáje obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů. 100 g její dužiny tělu dodá našemu tělu až 103 % doporučené denní dávky vitamínu C a 18 % vitamínu A pro dospělého člověka. Vitamíny skupiny B se v ní nacházejí jen v malém množství s výjimkou kyseliny listové. Z minerálů má papája nejvíce draslíku. Dále obsahuje vápník, hořčík, fosfor a železo. Pektin (rozpustná vláknina) tvoří 1,8 %.

přečíst celý článek

Řasa Arame

19.9.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Mořské řasy

Řasa Arame (Eisenia bicyclis, arborea) patří mezi hnědé řasy, které jsou zvlášť bohaté na jód a vápník. Volně přeložený název arame je odvozený podle struktury rostliny „hrubá tkanina“.

přečíst celý článek

ŘASA DULSE

12.9.2017 - Zdraví nejen ze zahrádky, Seriál: Mořské řasy

Mořské řasy jsou pro lidský organismus jedním z nejčistších a nejsnáze využitelných zdrojů bílkovin, sacharidů, vitamínů a minerálních látek.

 

K nejznámějším patří řasa dulse (Palmaria palmata), která roste kolem spodní hranice přílivu severního Atlantiku. Rostlinky jsou malé, asi 15 – 30 cm dlouhé, vějířovité listy, většinou zbarvené do červena až do fialova. Řasa dulse je sbíraná ručně v čistém prostředí šetrně k životnímu prostředí. Teplota při sušení těchto řas nepřesáhne 20°C, a proto si zachovává téměř všechny nutriční hodnoty.

přečíst celý článek