Seriál: Byliny

Levandule

9.5.2017 

Levandule je součástí provensálského koření, a proto se v kuchyni používá hlavně při dušení masa a k přípravě ryb. Přidat ji můžete do buketu čerstvého koření a potírat s ní maso před grilováním. Při přípravě jídel ji můžeme požít všude tam, kde pro chuťovou příbuznost jsme zvyklý ochucovat jídlo mátou, rozmarýnem nebo tymiánem. Levandulový ocet se hodí se k rybám, masu, houbám a k salátům. 

přečíst celý článek

Kardamom

18.4.2017 

Kardamovník obecný (Elettaria cardamomum) je bylina vyrůstající z mohutného oddenku. Plody jsou 2 cm podlouhlé zelenavé tobolky obsahující 15 až 20 aromatických hnědočervených semen.

Z byliny se využívá oddenek, plody a semena, případně z nich připravovaný éterický olej. Tobolky jsou ceněným kořením, které se prodává zelené, bělené nebo sušené na slunci. Mleté koření se nazývá kardamom.

přečíst celý článek
Zázvor

Zázvor

28.3.2017 

Zázvor lékařský je rostlina z čeledi zázvorníkovitých, která se převážně pěstuje v tropických oblastech.

Z rostliny se nejvíce využívá dužnatý, rozvětvený oddenek, který může mít žlutou, okrovou až černou barvu. Koření získané z oddenků má výraznou pryskyřičnou vůni, chuť je velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní (ve větším množství je až velmi ostrá).

přečíst celý článek
Pohanka

Pohanka

7.3.2017 

Pohanka (Fagopyrum) je rod rostlin z čeledi rdesnovitých a patří k ní přibližně 15 druhů.

Pohanky jsou jednoleté a vytrvalé byliny. Často je mylně zařazována mezi obiloviny, ve skutečnosti se ale jedná o jednoletou rostlinu, která má podobně moučná zrna jako obilí.

přečíst celý článek