Ibišek súdánský

23.11.2017 

Rod ibišků zahrnuje více než 200 druhů, pro gastronomii je využitelný ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa). Jeho dužnaté červené kalichy mají kyselou chuť a jsou používány jako pochutina, potravina i léčivo. Tento druh pochází z Afriky a je pěstován v tropech po celém světě.

Ibišek súdánský byl oblíbený například v Egyptě. Tam si ho zamilovali samotní faraonové. Byl využíván jako okrasný keř a zároveň užitková rostlina.

Nejčastěji se s ibišky setkáváme jako s okrasnými keři, polokeři, stromy i bylinami se střídavými listy a jejich využití v gastronomii či léčitelství je zanedbatelné. Ze stonků indického jsou získávána vlákna podobná jutě. Některé druhy, zejména karibský (Hibiscus elatus), poskytují kvalitní a žádané dřevo. U nás je z rodu ibišků vzácně zastoupen volně rostoucí ibišek trojdílný (Hibiscus trionum), který přechodně zasahuje zejména jako polní plevel na jižní Moravu. 

Kalichy ibišku súdánského obsahují celou řadu účinných složek: flavonoidy, quercetin, kaempferol, apigenidin, pelargonidin, niacin, cyanin, cyanidin, teraxeryl acetát, cyklopeptidové alkaloidy, ß-sitosterol, kyselinu šťavelovou, kyselinu citronovou, vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), vitamín C, karoten, mastné kyseliny a důležité stopové prvky vápník, hořčík a železo.

Ibišek má nakyslou chuť, proto se nápoje, které se z něj připravují, doslazují cukrem nebo medem. Z dužnatých kalichů chránících semena se vyrábí marmelády, džemy, omáčky čatní (chutney) a džusy. Převážně se z něho ale připravují studené a teplé nápoje nebo sirupy, které obsahují velké množství minerálů a vitamínů. Známé jsou zejména ve střední Asii, Africe, jižní Americe, Thajsku a Oceánii.

Nejznámější využití ibišku súdánského je ale při přípravu čajů. Čaj karkadé má v zemích severní Afriky již neodmyslitelné pevné místo. Pití tohoto čaje se rozšířilo takřka do všech  tropických oblastí. Tento čaj, jehož působení je v horkém počasí okamžité, nejen doplňuje v těle tekutiny, ale proniká až do svrchních vrstev kůže a přináší ochlazení organismu.

Z ibišku súdánského se hojně využívá i červené barvivo. Mladé listy tohoto druhu se využívají k přípravě pokrmů jako zelenina.

Ibišek se odedávna používal v tradiční medicíně ve východní Asii a v Africe. Z vědeckých výzkumů vyplývá, že se může podílet na snižování hladiny glukózy, celkového cholesterolu a triglyceridů, naopak zvyšování HDL cholesterolu a na snižování krevního tlaku.

Barvivo obsažené v květech ibišku je výrazným antioxidantem. Zvyšuje pružnost cév a tím i zabraňuje tvorbě červených žilek po těle i v obličeji. Pomáhá u hemoroidů, bolestivé menstruaci i krvácení z nosu a dásní a zabraňuje snadné tvorbě modřin.

Flavonoidy obsažené v ibišku zabraňují usazování krevního tuku na stěnách cév, a tak snižují riziko vysokého cholesterolu. Tento nežádoucí povrch usazenin na stěnách cév má za následek rizika infarktu, mozkové mrtvice či aterosklerózy.

Výtažky z ibišku dezinfikují močové cesty a ledviny, přispívají k rozpouštění některých typů močových kaménků, působí diureticky a mírní otoky. Dezinfekční antibiotické působení se projevuje vůči všem běžně rozšířeným patogenním bakteriálním kmenům a ve vyšších dávkách účinkuje čaj i proti parazitům.

Rostlinná barviva, anthokyany a flavonoidy spolu s vitamínem C vychytávají volné radikály, a tím brzdí stárnutí a poškozování buněk. Extrakt účinně snižuje horečku.

Čaje z Ibišku jsou prospěšné pro celý náš organismus, protože, kromě zmíněných léčebných účinků, osvěžuje, odstraňuje únavu a zlepšuje náladu a stimuluje paměť bez vedlejších účinků.

 

Věděli jste, že …

… ibišek svůj název získal ve starém Egyptě podle ptáka Ibise?

… nejsou známy žádné závažné nežádoucí účinky ibišku, a mohou ho tedy používat i těhotné a kojící ženy?

 

Použitá literatury a zdroje:

https://www.celostnimedicina.cz/ibisek-sudansky-hibiscus-sabdariffa.htm#ixzz4c2iCmiHj

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ibi%C5%A1ek

http://www.bylinky.info/ibisek-sudansky

http://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-ibisek/#ixzz4c2nK8Pmz

https://www.tvojelekarna.cz/Bylinky-a-lecive-rostliny/Ibisek-sudansky-kvet-rezany

http://www.prvnikrok.cz/www_old/detail-clanek.php?clanek=2550

http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=92476
http://www.apotheke.cz/ibisek-sudansky/t-279/

http://www.phenec.eu/CZ/kv-ty-ibisku-1.html

http://www.mineralfit.cz/clanek/ibisek-elixir-zdravi

Další díly seriálu: Ostatní