Zpět na seznam novinek

SEZAMOVÁ SEMÍNKA A TAHINY

13.10.2014

Se sezamovými semínky se často setkáváme na nejrůznějších druzích pečiva a také ve formě oblíbené sezamové pochoutky – „sezamky“. Vyrábí se z nich i sezamová pasta, která se nazývá Tahini.

Jedná se o malinká drobná semínka bílé či zlatavé barvy, ale ve světě existují i v barvě hnědé a černé, která jsou pak velmi podobná semínkům lněným.

Sezamová semínka jsou považována za jedny z nejzdravějších semínek vůbec. Obsahují až 60% oleje, který je velice zdravý. Jsou velmi prospěšná k prevenci a léčbě osteoporózy, zlomenin kostí, chrupavek, páteře a zubů.

Obsahují karoten v kombinaci s hořčíkem, fosforem, vitamínem B, vápníkem a zinkem, což jsou prvky, které výborně posilují nehty a vlasy, postarají se o "orlí" zrak a pevnou a pružnou kůži. Ale to zdaleka není všechno. Vysoký obsah vitaminů B, hořčíku, fosforu a vápníku jsou hodně prospěšné na nervy, tudíž je sezam výborným lékem na neurózy, deprese a psychózy. Je prospěšný především sportovcům, studentům a těžce pracujícím. Zvyšuje imunitu a výrazně zlepšuje látkovou přeměnu. Stejně jako mák je sezam vysoce prospěšný těhotným a kojícím ženám.