O nás

O projektu

Příběh …jak to všechno začalo.

Vypráví Ing. Klára Procházková, autorka a ředitelka projektu Vaření hravě.

Všechno začalo Dnem dětí, který jsem před lety pořádala v základní a mateřské škole. Přemýšlela jsem tenkrát jaké stěžejní téma bych zvolila, aby děti byly nadšené. Zvolila jsem vaření. Byla jsem přesvědčena, že toto téma je pro děti sice netypické, ale určitě zajímavé, protože je to něco, s čím se setkávají každý den, jen možná nemají příležitost si to vyzkoušet. A tak děti plnily disciplíny jako:

 • strouhání mrkve,
 • čistění brambor,
 • zakládání slavnostní tabule,
 • vyplňování testů s otázkami typu: Jak dlouho se vaří vejce natvrdo? Co se peče v troubě?

Dětem i rodičům se tento den velmi líbil a mě to už tenkrát zavedlo k přemýšlen…

V mládí jsem se naučila vařit

Když jsem byla ve věku základní školy, moje maminka se mnou každou sobotu i neděli vařila. Dívala jsem se jí pod ruce a vštěpovala si do hlavy každý její pohyb, který při vaření dělala. Tak jsem si zapamatovala i spoustu přirozených postupů při přípravě jídel. Vaření se pro mě stalo postupem času naprostou přirozeností a samozřejmostí. Časem jsem začala vařit sama. Byla jsem tak v kontaktu s rodinou, mohla jim dělat radost a přes jídlo jsem měla možnost jim ukázat i svoji lásku k nim.

Tenkrát jsem měla pocit, že je to naprosto normální umět vařit. Ale když jsem dospěla, zjistila jsem, že umět si uvařit není až tak běžná záležitost u mých vrstevníků. Během studia na vysoké škole jsem poznala spoustu spolužaček, které neuměly ani základní recepty. Byly zvyklé si koupit polotovar a nebo byly odkázené na menzu nebo fastfood. A tenkrát mi to došlo. Jak svobodně jsem se cítila, když jsem v sobě měla moudro našich babiček i maminek a uměla si uvařit něco dobrého a přitom to bylo zdravé.

Poslání

Vaření je něco, co se předává z generace na generaci. Babičky učily naše maminky, maminky zase učily nás a na nás je, abychom to stejné naučili naše děti. Bohužel dnešní hektická doba a přesycený trh nás o tuto možnost mnohdy velmi ochuzuje. Díky snaze ušetřit čas sáhneme raději po nabídce polotovarů, možnosti stavit se ve fastfoodu nebo si koupíme na benzince bagetu. A tak se pouto mezi generacemi začalo postupně přetrhávat.

Každý sníme ročně stovky kilogramů jídla a leckdy ani nevíme, co jíme. Umíme vypočítat rovnice, víme jak se propojit s celým světem pomocí IT technologií, ale potřeba znalosti a moudrosti vaření jako by se vytratila. A naše děti v tomto nevědění pokračují.

Smyslem a posláním projektu Vaření hravě je vrátit vaření smysl, tradici i bohatství. Naučit nejen dospělé, ale i naše děti rozumět tomu co jíme, abychom nebyli závislí na fastfoodech, polotovarech, levných surovinách, nebo lépe na náhražkách surovin. Vaření hravě prostě není jen škola vaření. Je to místo, kde se člověk může také nadechnout, zapomenout na starosti a relaxovat v souladu s přírodou.

Naším cílem je naučit každého klienta rozeznávat kvalitní potraviny, vnímat různé chutě nebo třeba uvařit dobrou svíčkovou či asijskou kuchyni na asijský způsob nikoliv po česku. Kvalitu každého kurzu navíc umocní odborné vedení profesionálního šéfkuchaře, ať českého nebo zahraničního.

Tamarka se vrátila už z první lekce vaření naprosto nadšená !! A navíc přinesla skvělý štrúdl!!! Z dalšího kurzu přinesla domů na ochutnání marinované kuře a opět bylo naprosto úžasné. Asi ji budu do kurzů posílat dvakrát týdně :o)
Jana Šimková, maminka Tamarky

Proč vařit s námi?

Dětem

Ahoj děti! Máte fantazii a rádi děláte druhým radost? Cítíte se chyceni v pasti, když přijdete ze školy domů, máte hlad a nevíte jak si co připravit nebo uvařit? Přijďte mezi nás se naučit více i bez sezení za lavicemi.

 • Naučíme vás základům vaření.
 • Upečete si svůj první štrůdl.
 • Uvaříte si špagety, které si nepřelijete jen kečupem, ale uvaříte si k nim výbornou omáčku.

Vše, co si uvaříte si u nás také hned ochutnáte a odnesete domů ochutnat rodičům. Můžete tak sobě i svým rodičům dělat každý den radost, a to beze strachu, že něco nevíte nebo neumíte.

S námi se naučíte nejen vařit, ale vyznat se také v potravinách, naučíte se:

 • kombinovat suroviny,
 • poznávat chutě,
 • rozeznávat maso, zeleninu,
 • péct buchtu i cukroví…

Ale hlavně, nebudete již závislí na tom, co vám kdo nachystá. A za penízky, které utrácíte ve fastfoodech si můžete udělat radost sobě nebo svým blízkým. Naučíme vás mít se rádi a vážit si i svých rozhodnutí.

Dospělým

Nikdy není pozdě… to je přísloví, které platí od pradávna pro všechny a v každém věku. Naučit se vařit nebo se zdokonalit ve vaření znamená návrat k sobě. Umění vařit znamená úctu k sobě i k druhým, znamená umět projevit lásku sobě i druhým. To vše můžete zažít a pochopit s námi. Naše kurzy vaření nebudou o ničem jiném než o naladění se na svoje pocity a potřeby a schopnosti je realizovat přes tvoření… v našem případě přes vaření.

Pod vedení profesionálního šéfkuchaře se u nás můžete nejen zdokonalit ve vaření české kuchyně, ale můžete být podnětem k realizaci kurzů různých národních kuchyní, a to i za účasti zahraničního šéfkuchaře. A tak u nás například italskou kuchyni zažijete s atmosférou a naturelem italského kuchařského profesionála atp.

Rozhodněte se, dejte nám svůj podnět a přijďte si užít svůj čas.

Nabídka kurzů >